Jedným z najväčších trendov verejnej dopravy za posledných pár rokov je pripravovanie a realizácia nových stratégií na zvýšenie počtu cestujúcich. V tomto článku uvádzame tri veľké trendy z posledných pár rokov, pri ktorých predpokladáme, že budú mať zásadný vplyv na to, ako bude verejná doprava budúcnosti vyzerať.

Autobusy s nulovými emisiami

Ide o veľký trend, pretože prepravné spoločnosti autobusovej dopravy sa usilujú transformovať svoje flotily z naftového paliva na alternatívne palivá, či už kvôli rastúcemu politickému tlaku, alebo z prevádzkových dôvodov.

Najväčší podiel na trhu sa posúva smerom k elektrickým autobusom, pričom sa začína vo väčšom využívať aj stlačený zemný plyn (CNG) alebo dokonca vodíkové palivá.

Autonómne vozidlá

Mnoho dopravných systémov, vysokých škôl a miest sa zapojilo do výskumu a pokusov o implementáciu autonómnych vozidiel. Americká agentúra DOT vydala nové pokyny a financovanie, aby pomohla s testovaním. V súčasnosti sa už začínajú využívať malé, pomaly idúce kyvadlové autobusy na riešenie dopravy pre železničné stanice, iní na podporu cestovného ruchu a ešte viac ako kyvadlová doprava po kampusoch univerzít. Tento trend má veľkú šancu, aby sa naďalej rozširoval, pretože nedostatok vodičov a rastúce bezpečnostné nároky zvyšujú záujem.

Mobilita ako služba (MaaS)

Tento nový trend prudko zasiahol odvetvie verejnej dopravy. V zásade kombinuje použitie aplikácie pre smartphone na kombinovanie funkcií plánovania a platby pre možnosti mobility v danom regióne. Môže to zahŕňať tradičné možnosti ako autobusy a železnice, ale aj naše novšie prírastky v oblasti mobility, ako sú TNC (Uber / Lyft), elektrobicykle a elektrické skútre, tradičný taxík, súkromný mikrotransit, dokonca aj požičovne automobilov a ďalšie. Aplikácia poskytuje možnosti plánovania cesty tak, aby bola cesta rýchlejšia alebo menej nákladná, a zákazník za ňu môže zaplatiť jediným kliknutím na telefón.