Tesnenia sú neodmysliteľnou súčasťou mnohých strojov a zariadení. Zabezpečujú tepelnú izoláciu, ako aj utesnenie a zabránenie úniku kvapalín či plynov. V tomto článku si predstavíme 3 často využívané typy tesnení, vyzdvihneme ich základné vlastnosti a využitie naprieč rôznymi priemyselnými odvetviami.

Gumové tesnenia

Gumové tesnenia sú jedným z najpopulárnejších typov tesnení. Používajú sa na ochranu strojov a zariadení pred vniknutím rôznych druhov kvapalných alebo plynných látok do ich vnútra. Okrem toho zabezpečujú tesnosť systémov obsahujúcich kvapaliny a udržiavajú potrebnú teplotu vo vnútri zariadení. Vysoká flexibilita a schopnosť prispôsobiť sa takmer akémukoľvek tvaru sú hlavné výhody gumových tesnení. Ďalšou výhodou gumových tesnení je nízka vodivosť elektriny, tepla a zvuku. V ponuke špecializovaných obchodov nájdete gumové tesnenia najvyššej kvality v rôznych veľkostiach a tvaroch. Medzi najčastejšie využívané typy gumových tesnení patria praktické rotačné tesnenia. Tieto tesnenia sa používajú v mnohých priemyselných odvetviach, napr. v stavebníctve, automobilovom priemysle a stolárstve.

Prírubové tesnenia

Vďaka svojej mimoriadnej odolnosti voči extrémnym teplotám a tlakom sa prírubové tesnenia používajú predovšetkým v metalurgii, energetike a vykurovaní. Sú tiež veľmi populárne v mnohých iných odvetviach, vrátane farmaceutického, chemického a potravinárskeho priemyslu. Ako už názov napovedá, tieto typy tesnení sa používajú na utesnenie prírubových spojov. Tesnenia tohto typu sa najčastejšie vyrábajú z rôznych kaučukových zmesí alebo silikónu. Pri tomto type tesnení je často potrebná výroba na mieru. Vtedy je potrebné osloviť odborníkov zaoberajúcich sa profesionálnou výrobou tesnení, ktorý prispôsobia tvar, veľkosť a materiál vašim požiadavkám.

Kartónové tesnenia

Kartónové tesnenia sa vyznačujú mimoriadnou tepelnou odolnosťou. Kartónové tesnenia sú ľahko tvarovateľné s nízkou hustotou a vykazujú vysokú stabilitu, čo z nich robí ideálny produkt pre použitie v metalurgii, keramike a energetike. Tesnenia sú vyrobené na báze tepelnoizolačných dosiek. Vyznačujú sa odolnosťou voči mechanickému a chemickému namáhaniu. Dokonale chránia okrem iného proti benzínu, olejom alebo chladiacim kvapalinám.