Turistika je obľúbenou dobrodružnou aktivitou cestovateľov. Prečo sa však stále viac ľudí rozhoduje tráviť dovolenku prechádzkami po horách – a prečo by ste to mali robiť aj vy?

Treba vypnúť

Stáť na vrchole zasneženej hory alebo uprostred údolia pokrytého farebnými kvetmi s nádherným výhľadom a zvukmi prírody je čistá romantika. Aj preto sú v horách veľmi obľúbené pobyty pre dvoch. Je to opakom pozerania do počítača snažiac sa sústrediť na ďalšiu položku na zozname úloh v otvorenej kancelárii, kde vás neustále vyrušujú telefóny a sociálne siete. Zdá sa, že veľa ľudí priťahuje turistika, pretože je taká odlišná od ich bežného každodenného života. Pri nej sa sústredíte na bytie, nie na robenie.

Späť do prírody

Turistická dovolenka je teda šancou spomaliť, ale je aj šancou spojiť sa s prírodou, čo pravdaže ide ruka v ruke. Okrem toho, že je moderný životný štýl hektický, má tendenciu byť úplne oddelený od prírodného sveta, takže veľa ľudí pociťuje túžbu po kráse prírody. Turistická dovolenka je ideálnou príležitosťou vyhovieť tejto túžbe. Pretože je to pomalá aktivita, máte čas skutočne sa pokochať okolím –a to všetkými zmyslami. Príroda ponúka veľa stimulov pre duševnú a fyzickú pohodu vďaka zlepšeniu krátkodobej pamäte, koncentrácie, úľavy od stresu a silnejšiemu imunitnému systému.

Výhody pre telo

Turistika zlepšuje kondíciu, balančné schopnosti, spaľuje kalórie. Taktiež znižuje krvný tlak, hladinu cholesterolu a zlepšuje kvalitu spánku. A plus bonus turistiky je, že sa dá tak prispôsobiť individuálnym potrebám a okolnostiam; nemusíte byť na to super fit a tempo si určujete sami.

Komunitný duch

Pre mnohých ľudí je duch komunity a kamarátstvo s ostatnými turistami ďalšou veľkou výhodou. Z krátkeho rozhovoru v panoramatickom horskom hoteli z prvého večera sa nakoniec môže stať priateľstvo na celý život. Podľa mojich skúseností sú turisti vo všeobecnosti veľmi priateľskí a otvorení ľudia, zvedaví na krajinu, v ktorej sa nachádzajú, a na ľudí, ktorých stretávajú. To znamená, že nadviazať konverzáciu je zvyčajne veľmi jednoduché, takže aj keď idete na túru sami, nebudete musieť postrádať sociálnu interakciu.

Len málo rekreačných aktivít ponúka toľko výhod na oplátku za tak málo ako turistika. Je ťažké nájsť nejaké mínusy – samozrejme, pokiaľ nemáte veľkú smolu na počasie.