Olovená batéria je srdcom auta. Rovnako ako srdce v ľudskom tele zásobuje telo krvou, autobatéria to robí pre auto a jeho komponenty. Je jedným z najdôležitejších komponentov v aute a má mnoho úloh. Pri výbere batérie hrá rolu veľa faktorov, ako napríklad kapacita batérie, záruka, a značka. Cena sa líši v závislosti od týchto faktorov.

Olovená batéria je kubická nádoba, ktorá obsahuje chemickú zmes a vo vnútri kladné a záporné platne. Táto zmes sa nazýva roztok elektrolytu. Kapacita a sila obsahu batérie často určuje jej cenu. Batéria je hlavným zdrojom elektrickej energie v aute. Generuje a ukladá energiu pre neskoršie použitie a pre rôzne potreby v aute.

Poháňa systém zapaľovania

Systém zapaľovania vysiela signál do batérie, aby vytvorila najvyššie možné napätie, a to sa to poslalo do všetkých zapaľovacích sviečok, ktoré potom zapália palivo v spaľovacej komore.

Znie to jednoducho, ale tento proces závisí výlučne a primárne od energie, ktorá pochádza z batérie. Preto je veľmi dôležité udržiavať ju nabitú, aby sa nezapálila.

Bez funkčnej batérie sa motor nespustí

V každom špecializovanom servise vám potvrdia, že ak je batéria slabá alebo vybitá, zapaľovanie nefunguje a výkon potrebný na spustenie motora nebude možné dosiahnuť. Každý model auta má špecifické energetické požiadavky. Kvôli zložitým systémom, ako sú žiarovky, AC, stereo a iné elektrické komponenty, musí byť batéria vhodná a dostatočne výkonná pre danú značku a model.

Hodnotenie CCA batérie určuje kapacitu, či schopnosť batérie naštartovať konkrétne vozidlo, keď teplota drasticky klesne. Nízke hodnotenie znamená nižší výkon za studena a čím vyšší je CCA, tým lepší je štartovací výkon. Ak teda budete hľadať spoľahlivé autodiely podľa VIN, myslite na to, že cena batérie sa odvíja aj od parametra CCA a teda schopnosti batérie štartovať motor za studena.

Srdce elektrického systému

Elektricky ovládané okná, posilňovač riadenia a stereo sú dnes nevyhnutnosťou. Nové komponenty zvýšili spotrebu elektrickej energie s už existujúcimi komponentmi, ako sú svetlomety, brzdové svetlá, smerovky, klaksóny, stierače a podobne. Batéria sama dodáva všetku energiu potrebnú v aute.

Regulátor napájania

Batéria po naštartovaní motora a chode vozidla neprestane fungovať. Funguje po celú dobu počas riadenia auta. Keď je auto v pohybe, existuje šanca na zvýšenie napätia v dôsledku nadmerného používania niektorých komponentov. Batéria v takýchto situáciách funguje ako prepäťová ochrana a absorbuje dodatočné napätie, čím zabraňuje možnému poškodeniu elektrického systému.