Túžba po oddychu je tým po čom túži mnoho z vás. Neustále povinnosti vám dávajú denno-denne určite zabrať, a tak ste sa už nemohli dočkať leta. Cez leto si môžete vybrať pár dní voľna a vychutnať si leto niekde s nohami v piesku a s pohľadom upretým na more. Niektorí nie sú takí nadšenci exotiky, či tropických horúčav, a tak preferujú pobyty v rámci Slovenska. Nadšení chalupári si zas svoje voľno vychutnajú na svojich chalupách. Síce, milí chalupári, dokážete na svojich chalupách len leňošiť? Som si istá, že vám to váš pracovitý duch nedá a neustále niečo robíte, opravujete, maľujete, upratujete. No verím, že pre vás je to vašou vytúženou šálkou oddychu.

Ako sme už teda uviedli, každý jeden si predstaví pod pojmom „oddych“ niečo iné. No v zásade ide o to isté. O chvíľkové odbočenie zo zabehnutých koľají. Nech je vaša práca akokoľvek náročná a akokoľvek vás baví, tak pár chvíľ strávených oddychom vám jedine pomôže.

Les ako miesto nerušeného odpočinku

Ak hľadáte miesto, kde budete môcť aspoň na nepatrný moment zastaviť tok vašich neutíchajúcich myšlienok, tak čítajte ďalej. Nádych a výdych. Pokojne vdychujte kyslík po dúškoch a vychutnávajte si vôňu leta, ktorá je podtrhnutá sladkastou vôňou lesných jahôd. Sedíte na tráve, ktorá vám jemne šteklí miesta, ktoré neprekrýva látka vášho oblečenia. Niekde z diaľky k vám dolieha štebot vtákov a šumenie potôčika. To, čo vidíte pripomína skôr rajskú záhrada ako miesto na zemi.

No a vy? Vy sedíte v centre tohto raja. V pľúcach našej zeme. Sedíte v lese. Okolo vás nezúria žiadne povinnosti. Ľudia sa nenaháňajú do práce, na autobus, či aby stihli zelenú na semafore. Všade je slasť ticha. Nie je počuť trúbenie áut, krik vašich detí. Na tom mieste ste len vy a vaše myšlienky. Ste tam len vy a vaša osobnosť. Plnými dúškami si vychutnávate objatie prírody.

Správna výbava by nemala chýbať

Je však samozrejmé, že do lesa vám treba patričnú výbavu. Netreba zabúdať na správne zvolenú obuv, aby ste predišli vyvrtnutému členku alebo inému úrazu. Treba myslieť aj na správne oblečenie. Je lepšie, keď vám zakrýva väčšiu časť tela. Minimalizujete tým pravdepodobnosť chytenia kliešťa. A buďme k sebe úprimný, kliešť vie veľakrát priniesť neželaný darček v podobe kliešťovej encefalitídy alebo boreliózy. Pokiaľ už kliešťa „chytíte“, je dobré vedieť správny postup ako vybrať kliešťa.

Z výbavy do lesa ďalej netreba zabúdať na repelent, ktorý vás ubráni pred poštípaním komárom alebo iným hmyzom. Rovnako myslite aj na dodržiavanie pitného režimu. Vezmite si so sebou vždy adekvátne množstvo vody. Nezabúdajte si so sebou pribaliť aj spoľahlivú baterku do lesa. Les je v obklopení stromov, a preto do neho nepreniká svetlo tak ako na iné časti miest. Z toho vyplýva, že v lesa sa aj stmieva rýchlejšie. Nezabudnite teda na baterku, vďaka ktorej sa môžete vyhnúť blúdeniu v lese.

Užitočný priateľ pri potulkách lesom

Vyššie sme si uviedli zopár vecí, na ktoré by ste určite nemali zabúdať pri balení a chystaní sa do prírody. Spomínané veci, sú v lese základnými potrebami pre každého človeka. Čo sa však týka ľudí, ktorí milujú dlhé potulky horou, pre nich už je potrebné širšie vybavenie.

Nesmiete zabúdať na vreckový nôž. Ním si môžete „čistiť“ cestu pred vami, či odrezať nejaký ten dubáčik. V prípade núdze si takýmto nástrojom môžete dokonca aj zachrániť život. Nepodceňujte preto kúpu vreckového noža a spravte si z neho vášho najlepšieho priateľa pri potulkách lesom.

Rovnako myslite na zver, do ktorej teritória ste vkročili. Noste so sebou svetlice alebo petardy, ktoré odstrašia divú zver. Ak sa však dostanete do priamej konfrontácie s medveďom, tak v tom prípade vám zaručene pomôže sprej na medvede. Dokonca, existuje štatistika, ktorá potvrdzuje účinnosť týchto sprejov. Nezabúdajte však na jeho správne použitie.

Nikdy nepodceňujte les a jeho tajomstvá. Áno, les je skvelým miestom pre váš relax, ale rovnako treba myslieť na nástrahy a tajomstvá, ktoré v sebe ukrýva. Aj z toho dôvodu nikdy nepodceňujte obsah vašej tašky, ktorá je vašim spoločníkom pri potulkách lesom.