Vymeniť alebo opraviť? Toť otázka. Odpoveď by bola zrejmá, keby to bolo niečo menšie a menej drahé, napríklad hriankovač, ale s trochou prieskumu a základnej matematiky môžete dospieť k rozumnému rozhodnutiu.

Rovnako ako pri iných investíciách, položiť si niekoľko otázok o rozpočte a hodnotách vám môže pomôcť rozhodnúť sa, čo si vyberiete. Prvým krokom je zistiť, čo sa na práčke pokazilo a koľko by stála oprava.

Ak je stále v záruke, možno nebudete musieť zaplatiť nič. Ak je po záruke, môžete nájsť odborníkov na opravu spotrebičov, ktorí sú často ochotní diagnostikovať problém aj telefonicky. Niektorí technici účtujú poplatok za to, že diagnostikujú problém, iní len v prípade, že problém odstránia.

Jedno populárne pravidlo ohľadom elektrospotrebičov znie: Ak oprava spotrebiča stojí 50% a viac z pôvodnej nákupnej ceny, mali by ste ho vymeniť. V niektorých prípadoch je to len 40%.

Niektoré komponenty práčky sú relatívne lacné a ľahko vymeniteľné, čo je výhodou najmä pre domácich kutilov, ktorí sa so závadou chcú vyporiadať sami. Je to podobné ako s autom. Vozidlo by ste nevymenili, pretože jednoducho došlo k prasknutiu pneumatiky, môžete si pneumatiku predsa prevzdušniť, alebo vymeniť  a to kľudne aj sami. Na druhej strane pri vážnej poruche prevodovky by ste už výmenu vozidla asi začali zvažovať. Opravou vo vlastnej réžii môžete ušetriť, ale vždy to záleží od vašich schopností. V opačnom prípade môžete spôsobiť ešte viac komplikácií.

Čo sa skrýva v práčke?

Poďme sa pozrieť na konkrétne náhradné diely pre práčku, ktoré si môžete vymeniť aj sami. Práčka sa skladá z vane, motora, čerpadla, tesnení, remeňov a kladiek. Remene a kladky sú pomerne lacné a dajú sa ľahko vymeniť. Sú ekvivalentom defektu pneumatiky v automobilovej analógii. Rovnako tak tesnenia práčky sú finančne nenáročné a niečo, čo by ste si potenciálne mohli nainštalovať sami. Majte však na pamäti, že určenie, ktoré tesnenie je chybné, môže byť zložitý proces a v niektorých prípadoch je lepšie poradiť sa s odborníkom. Čerpadlo môže domáci kutil opraviť, alebo vymeniť aj sám. Chybný motor si však zvyčajne vyžaduje pozornosť odborníka a prasknutá vaňa by bez debaty mala znamenať výmenu stroja.

Iba vy poznáte úroveň svojej kompetencie, pokiaľ ide o práce pre domácich majstrov, a iba vy viete, čo váš rozpočet znesie.