Bielenie zubov bude v móde hádam vždy. Na trhu je veľký záujem o bieliace produkty, no nie každý si je však istí tým, či je to bezpečné a účinné. Preto vám prinášame krátky prehľad týchto informácií.

Ako to funguje?

Bieliaca zubná pasta jemne bieli zuby odstránením povrchových škvŕn, ako napríklad tie, ktoré sú spôsobené pitím kávy, coly, alebo fajčením. Bieliace zubné pasty však nedokážu zmeniť prirodzenú farbu zubov ani zosvetliť škvrny siahajúce hlbšie pod povrch zubov.

Na odstránenie povrchových škvŕn bieliaca zubná pasta zvyčajne obsahuje:

  • Špeciálne abrazíva, ktoré jemne čistia zuby
  • Peroxid, alebo iné testované chemikálie, ktoré pomáhajú odstraňovať, alebo rozpúšťať povrchové škvrny na zuboch
  • Niektoré bieliace zubné pasty obsahujú chemickú modrú kovarínu, ktorá v podstate priľne k povrchu zubov a vytvára optickú ilúziu, vďaka ktorej sa zuby zdajú menej žlté.

Pri použití dvakrát denne sa môže efekt bieliacej zubnej pasty objaviť za dva až šesť týždňov. Bieliace zubné pasty, ktoré obsahujú modrý kovarín, mávajú okamžitý účinok. Hoci sú bieliace zubné pasty zvyčajne navrhnuté tak, aby maximalizovali čistenie a minimalizovali opotrebovanie zubnej skloviny, dbajte na to, aby ste dodržiavali odporúčania výrobcu a nepoužívali ich príliš často.

Ak uvažujete o bezpečnom bielení zubov doma, hľadajte značku pasty, ktorá je schválená renomovanou zubárskou organizáciou, alebo rovno popýtajte o radu svojho zubára/rku.  Budete si tak istí, že zubná pasta je bezpečná a účinná pri odstraňovaní povrchových škvŕn.

Ak nie ste spokojní s účinkom bieliacej zubnej pasty, opýtajte sa dentálnej hygieničky na iné možnosti bielenia zubov — ako sú voľnopredajné, alebo profesionálne bieliace produkty. Výsledky týchto produktov sú predvídateľnejšie, pretože zostávajú dlhšie v kontakte s povrchom zubov. Tieto produkty sú drahšie, ale náklady navyše sa môžu oplatiť, ak chcete dlhotrvajúcejší efekt. Nie každému sadne každá metóda bielenia zubov. Niektoré z týchto produktov môžu spôsobiť, že zuby budú citlivejšie, ale tento príznak zmizne ak si vyberiete inú pastu, takú ktorá vám osobne sadne, alebo inú alternatívu.