Šoférovanie je jednou z najnebezpečnejších vecí, ktoré v živote robíme. Spoliehame sa na 4 pneumatiky s kontaktnou plochou o veľkosti našich rúk, aby sme mohli bezpečne jazdiť do práce, obchodu či na dovolenku. Preto je dôležité ich udržiavať v dobrom stave. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám v tom pomôžu:

Tip 1.

Mesačne kontrolujte tlak. Pneumatiky strácajú na vzduchu a to najmä v chladnom počasí. Jednou z hlavných príčin nehôd súvisiacich s pneumatikami je to, že sú podhustené. Znižujú ovládateľnosť a spotrebu vozidla. Podhustenie pneumatík vedie k predčasnému opotrebovaniu behúňa a následnému prasknutiu. Pneumatiky sú drahé, ale pravidelnou kontrolou tlaku predĺžite ich životnosť.

Tip 2.

Pravidelne fyzicky kontrolujte pneumatiky, najmä pred dlhými cestami. Dajte pozor na praskliny, vydutiny a predmety, ktoré mohli pneumatiku prepichnúť, ako sú napríklad klince, skrutky, sklo, či kamene.

  • Ak počas cestovania zaznamenáte poruchu pneumatiky, zvážte pomoc odbornej technickej podpory.

Tip 3.

Aby ste zachovali rovnomerné opotrebovanie behúňa a dosiahli maximálnu životnosť používaných pneumatík 16,9-28, odporúča sa striedať ich každých 10 000 – 13 000 km.

Ak si kúpite súpravu pneumatík v miestnom obchode, môžu vám poskytnúť bezplatný servis. Možno pneumatiky dovezú na vozíkoch s užitočnými prídavnými zariadeniami a vy sa s nimi nemusíte ťahať sami.

Tip 4.

Nepreťažujte vozidlo. Na štítku na ráme dverí sa nachádza informácia o tom, akú váhu vozidlo bezpečne zvládne. Preťaženie vozidla môže spôsobiť poruchu pneumatiky.

Tip 5.

Nečakajte na výmenu do poslednej chvíle. Pneumatiky sú drahé a ich nákup nie je príliš zábavný, jazda na pneumatikách po ich životnosti však ohrozuje vás a vašu rodinu. Väčšina pneumatík má medzi behúňmi lištu proti opotrebovaniu. Ak je hĺbka dezénu pneumatiky na / pod touto čiarou, je čas na nové.

Tip 6.

Neinštalujte nezhodné pneumatiky. Nesprávne prispôsobené pneumatiky môžu negatívne ovplyvniť ovládanie auta a spôsobiť nezvyčajné opotrebovanie zvyšku pneumatík, ako aj iných komponentov.

Pravidlom pri výmene pneumatík je, že by ste si mali vždy nechať vymeniť zadné alebo predné pneumatiky naraz a to bez ohľadu na to, aký typ auta vlastníte. Výhodou je lepšia ovládateľnosť za mokra a rovnomerné opotrebovanie. Ak sú na zadnej časti auta zlé pneumatiky, mohlo by dôjsť k pretáčaniu.