Vytvorenie harmónie vonkajších a vnútorných priestorov nie je vecou náhody. Treba cielene vyberať a googliť no rovnako aj nepodceňovať intuíciu. Vo vytvorení harmonickej rovnováhy vášho prostredia hrá dôležitú úlohu dizajn, materiály, objem a samozrejme farby. To isté platí aj o dominante mnohých záhrad – pergolu. Ako teda vybrať tú správnu? Pozrieme sa na pár tipov  aktuálnych trendov v tejto oblasti.

Ako na dokonalý súlad prvkov

Moderná bioklimatická pergola inštalovaná na terase vášho krásneho domova, vsadená do srdca rozkvitnutej  záhrady, alebo v blízkosti bazéna, je sama o sebe neprehliadnuteľným prvkom. Jeho dizajn a farba sú nepopierateľne elegantné a rafinované, no treba zvoliť ten správny.

Výber farby pergoly musí byť uvážený, aby bola zachovaná celková harmónia s prostredím okolo nej a vaším domovom. Preto je dôležité vziať do úvahy vlastnosti nehnuteľnosti, ako sú:

  • farba stien domu alebo bytu
  • farba dosiek lemujúcich bazén, či iných dominánt záhrady
  • farba materiálov tvoriacich terasu
  • rôzne tóny kvetov, rastlín a kríkov v záhrade

Hra farieb pre stále väčšiu eleganciu

Hra s farbami umožňuje vytvárať kontrasty, rovnako ako aj prelínať štruktúru v dekore.

Ak hľadáte perfektnú modernú pergolu, skúste hľadať čiernu, alebo uhľovo sivú pergolu. Táto farba vynikne najmä pri bielych stenách a kontrast môžete vytvoriť napríklad bielymi lištami. Pre jemnejší look je vhodná taupe farba, alebo nejaký svetlý odtieň ideálny pre inštaláciu na béžovú fasádu, alebo vedľa bazéna.

Zdá sa, že súčasný trend všeobecne smeruje najmä k neutrálnym farbám pergol, ako napríklad svetlošedá. Ak vás však priťahuje tmavá štruktúra, zvážte svetlý tón lamiel. Hlavnou myšlienkou je zachytiť svetlo a spolupracovať s ním. Je potrebné zvoliť vyvážené farby. Aby ste to dosiahli, neváhajte požiadať o radu profesionálov realizujúcich váš projekt.